3 HISZPANIA

erasmus-logo logo-cell spain-flag spain-logo

 

“CELL –  COOPERATIVE EUROPE LOOKING FOR LEARNING”
2017-1-ES01-KA219-038249_2

MOBILNOŚĆ W HISZPANII

23.05.2019 – 29.05.2019

 

W ramach realizacji projektu „CELL – Cooprative Europe Looking for Learning” w szkole w Olivenzie miało miejsce trzecie – ostatnie spotkanie uczniów i nauczycieli krajów partnerskich projektu: Hiszpanii, Polski i Słowenii. W mobilności wzięło udział 7 uczniów i 3 nauczycieli z naszej placówki, 7 uczniów i 2 nauczycieli z Dramlje w Słowenii oraz 14 uczniów z Colegio Sagrado Corazon, którzy przez cały tydzień gościli nas w swoich domach.

Motywem przewodnim spotkania była realizacja wielkiego doświadczenia chemicznego „Chain Experiment”, w którym łącznie wzięło udział 150 uczniów. Podczas mobilności doszło do wymiany doświadczeń w zakresie pracy projektowej, uczniowie brali udział w grze terenowej oraz zajęciach sportowych podczas Międzynarodowego Dnia Żeglarstwa w miejscowości El Rompido w Andaluzji. Pierwszego dnia mobilności zostaliśmy uroczyście powitani w szkole, a następnie byliśmy świadkami przeprowadzenia gigantycznego doświadczenia chemicznego. Uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych oraz wyścigach na torze kartingowym. Podczas kolejnych dni wymiany braliśmy udział w grze terenowej, wizytowaliśmy Muzeum Kawy, Fabrykę Oliwy z Oliwek, Campomayor, jak również Oliwenzę. Zapoznaliśmy hiszpańskie zwyczaje i zrozumieliśmy lepiej tamtejszą kulturę. Mobilność była okazją do współpracy na arenie międzynarodowej oraz podsumowania naszych działań projektowych, wyciągnięcia wniosków i podtrzymywania przyjaźni. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tak ciekawego projektu, który nauczył nas lepszej współpracy i pokazał, że zespołowa praca przynosi bardzo duże korzyści.

 

PROGRAM MOBILNOŚCI:

CZWARTEK (23.05.2019)
przyjazd do szkoły partnerskiej, zakwaterowanie uczniów i nauczycieli
PIĄTEK (24.05.2019)
uroczyste powitanie uczestników mobilności w szkole, doświadczenia chemiczne, zwiedzanie miasta, zespołowy wyścig kartingowy, gry zespołowe w szkole
SOBOTA (25.05.2019)
zajęcia praktyczne z geologii oraz posługiwania się GPS-em, gra terenowa, wycieczka do Campomayor (Portugalia), wizyta w Muzeum Kawy
NIEDZIELA (26.05.2019)
podsumowanie pracy projektowej, spotkanie robocze nauczycieli projektu
PONIEDZIAŁEK (27.05.2019)
wyjazd do miejscowości Flecha El Rompido – Huelva, zajęcia żeglarskie – podział na grupy
WTOREK (28.05.2019)
wycieczka do Fabryki Oliwy z Oliwek, wizyta w Centrum Rozwoju Olivenzy, warsztaty w centrum konferencyjnym: współpraca w organizacji, metody stosowane w biznesie, gry interaktywne wspomagające uczenie się, zwiedzanie starego miasta Olivenzy z przewodnikiem, wycieczka do Muzeum Etnograficznego „Gonzales Santana” oraz do wieży zamkowej
ŚRODA (29.05.2019)
powrót do Polski

 

UCZESTNICY MOBILNOŚCI:

Nauczyciele z Polski: Krystyna Sosnowska, Małgorzata Sobczyk, Anna Ryciak
Nauczyciele ze Słowenii: Mitja Logar, Tatjana Završnik
Nauczyciele z Hiszpanii: Victor Zahinos Rodríguez, Pedro Nuvi, Pepa Sebastian, Esteban Joaquín Rodríguez Márquez

Uczniowie reprezentujący nasz kraj podczas mobilności w Hiszpanii:
Weronika Tomasik, Natalia Gierlach, Julia Kozłowska, Zuzanna Mróz, Lena Szcześniak, Marcel Łysiak, Szymon Dziedzic

 

 

Z RELACJI UCZNIA:

Warszawiacy w Olivenza

„Erasmus to coś o wiele więcej (…). Dla mnie to szansa, by spojrzeć na świat z innej perspektywy, poczuć i odkryć nowe emocje oraz nauczyć się tego, o czym nie piszą w książkach.”

23 maja 2019 roku, część osób z naszego sporego zespołu działającego w ramach projektu Erasmus CELL, została zaproszona do zaprzyjaźnionej z Warszawą Olivenzy, w Hiszpanii. Celem wyjazdu było zacieśnienie współpracy międzynarodowej z naszymi znajomymi z Hiszpanii i Słowenii, poznanie nowych przyjaciół, nauka języka angielskiego oraz zapoznanie nowych kultur europejskich.

Czwartek

Na dwie godziny przed wylotem, który zaplanowany był na godzinę 15.15, spotkaliśmy się na lotnisku. Pożegnaliśmy się z rodzicami i nasza grupa znalazła się pod opieką pań nauczycielek z naszej szkoły, na czele z Panią Małgosią Sobczyk, która na co dzień wspiera nas w pracach nad projektem. Przelot samolotem był dla nas wszystkich wielkim przeżyciem. Ze względów organizacyjnych dolecieliśmy do Lizbony, w Portugalii, a z lotniska udaliśmy się autokarem do Olivenzy, w Hiszpanii. Podróż w sumie trwała ponad 10 godzin. Na miejscu powitali nas organizatorzy hiszpańscy i rodziny uczniów miejscowej szkoły, którzy mieli na gościć. Wraz z nimi udaliśmy się do domów na nasz pierwszy, wspólny nocleg.

Piątek

Z samego rana spotkaliśmy się w szkole na ceremonii powitalnej. Po niej mieliśmy czas na zapoznanie się z kolegami z Hiszpanii i Słowenii. Rozmawialiśmy, zjedliśmy wspólny lunch, braliśmy udział z zespołowych zajęciach sportowych. Po południu zaplanowano dla nas wyścigi kartingowe w międzynarodowych zespołach, a po nich, aż do wieczora bawiliśmy się na dyskotece.

Sobota

Dzień rozpoczęliśmy wycieczką terenową. Miejscowa przyroda była typowa dla gorącego, hiszpańskiego klimatu. Niska roślinność i sucha trawa potwierdzały panujący tam upał i rzadkie opady deszczu. Po wycieczce pojechaliśmy znowu do Portugalii, do Campomayor. W planach mięliśmy zwiedzanie najpiękniejszego w Europie Muzeum Kawy. Dowiedzieliśmy się jak są pozyskiwane ziarna kawy, jak odróżnić poszczególne gatunki tej niezwykłej rośliny, jak palone są kawowe ziarna i jak prawidłowo je mielić. Po zwiedzaniu muzeum, udaliśmy się do centrum handlowego El Faro, w Badajoz. Mięliśmy tam czas wolny i mogliśmy zrobić zakupy.

Niedziela

To był dzień wyjątkowy, ponieważ nie mięliśmy żadnych wspólnych planów. Ten dzień każdy z nas spędzał całkowicie pod opieką i w towarzystwie goszczącej go rodziny. Dla mnie to był niezapomniany dzień. Mój przyjaciel Alberto, razem z siostrami i rodzicami przygotowali dla mnie przyjęcie. Zaprosili swoich przyjaciół, przygotowali grilla, zorganizowali spływ kajakowy oraz wyjście do muzeum eksponatów wykonanych z papieru. Poznałem wielu nowych znajomych, zaprzyjaźniliśmy się, bawiliśmy się znakomicie. Nie wiem kiedy minął ten wspaniały dzień!

Poniedziałek

Na ten poniedziałek czekaliśmy wszyscy chyba najbardziej. Bardzo wcześnie wyjechaliśmy na plażę El Rompido w Huelva. Tam czekały na nas same atrakcje. Pływaliśmy na żaglówce, katamaranie, desce surfingowej i kajakach. Wiadomo, że zabawa była świetna. Odpoczywaliśmy też na plaży i tam zorganizowano dla nas poczęstunek. Cały dzień spędzony na zabawach wodnych i plażowaniu był dla nas niesamowitą frajdą i niezapomnianym doświadczeniem. Wróciliśmy do swoich domu zmęczeni, ale szczęśliwi.

Wtorek

Po wyczerpującym, wcześniejszym dniu, wtorek był spokojniejszy. Spędziliśmy czas na miejscu, w Olivenza. Zwiedziliśmy miasteczko, byliśmy w fabryce oliwy i na miejscowej wieży zamkowej. Dużo spacerowaliśmy i rozmawialiśmy. Spotkanie zakończyło się wcześniej niż zwykle, koło dziewiętnastej. Dla nas był to ostatni wieczór i musieliśmy się spakować i przygotować do podróży.

Środa

W nocy pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi i wyruszyliśmy autobusem do Lizbony, na lotnisko. Pożegnanie było smutne, bo wszyscy bardzo się zaprzyjaźniliśmy i zżyliśmy ze sobą i nikt nie chciał jaszcze kończyć naszego spotkania. Na lotnisku w Warszawie byliśmy popołudniu i czekali tam na nas nasi rodzice.

Te kilka dni było niezwykłą przygodą i wspaniałym doświadczeniem. Myślę, że pozostały nam wspomnienia na całe życie. Mam nadzieję, że nawiązane znajomości i przyjaźnie uda nam się utrzymać i zaowocują one kolejnymi spotkaniami. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy o nas zadbali i nas gościli i spowodowali, że te kilka dni było naprawdę wyjątkowe.

Do zobaczenia znowu, mam nadzieję, że bardzo szybko!

Szymon Dziedzic